Oydem Dil Okulları

İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN MUTLAKA YURT DIŞINA GİTMELİYİM TAKINTISI

26 Haziran 2019

Bir dili öğrenebilmek için mutlaka yurtdışına gitmeliyim diye düşünenler büyük bir yanılgı içerisindedir. Dünya üzerinde ana dili İngilizce olmayan 1 milyardan fazla insan İngilizce konuşmaktadır. Bu insanlarının her birinin İngiltere, Amerika veya Kanada’ya gitmiş olabileceklerini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz.

Çok uzağa bakmamıza gerek yok, ülkemizi analiz edelim. Ülkemizdeki İngilizce Öğretmenlerinin kaçının Londra veya New York’a gitme imkanı olmuştur. Benim tahminim öğretmenlerin %95’inun böyle bir fırsatı olmadığı yönünde. Hatta şundan neredeyse eminim ki; Üniversite sınavlarına katıldıkları dönemlerde yani üniversitelerin İngilizce öğretmenliği ya da filoloji bölümlerini kazandıkları yaşlarda da böyle bir deneyimleri olmamıştır. Hepinizin tahmin edeceği gibi yukarıda bahsi geçen bu bölümleri kazanabilmek için çok ileri seviye de İngilizce bilgisi gerekmektedir. Tabii ki bu durumu sadece İngilizce Öğretmenleri ile sınırlayamayız. İngilizce bilen, İngilizce’yi Türkiye’de kendi imkanları ile öğrenen yüzbinlerce insan var.

Türkiyede hiç yurt dışına çıkmadan İngilizce öğrenebilmiş yüzbinler olabildiğine göre neden siz de bunlardan biri olmayasınız?

Öğrenebilenlerle öğrenemeyenlerin arasındaki en büyük fark çalışmak, sabır göstermek ve pes etmemektir. Ben öğrenebildiğime göre İngilizce’yi herkes öğrenebilir. Ben ODTÜ İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü kazandıysam herkes kazanabilir.

Eğer maddi imkanınız var ve İngiltere’de 1 yıl kalabilecekseniz, tabii ki itirazım olmaz. Londra’da 1 aylık dil öğrenim bedelinin 12bin TL olduğunu, 1 yıllık maliyetin minimum 50-60bin TL lerde olacağını göz ardı etmeyin. Kaçımızın böyle bir imkanı olabilir? Bu yüzden “yurt dışına gitmeden dil öğrenilmez” bahanesine sığınmayalım. Bende diyorum ki İngilizce Türkiye’de öğrenilebilir hem de oldukça ileri düzeyde. Kolej ya da özel okullarda okumayarak bunu başaran 100binler var.