Yabancılar İçin Türkçe Kursu

Merhaba,

Türkiye’de yaşıyor veya sık sık Türkiye’ye gittiğiniz için Türkçe öğrenmek istiyorsanız OYDEM Türkçe Öğretim Merkezi olarak size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bir ülkede yaşayarak o ülkenin dilini çok daha kolay öğrenebilirsiniz. Bir ülkenin dilini öğrenmeye başladığınızda ülkenin insanlarını daha iyi tanımaya başlarsınız. Tatil veya iş nedeniyle, belki eşiniz bir Türk olduğu için, belki de arkadaşlarınızla konuşmak veya arkadaş edinmek için Türkçe öğrenmek istiyorsunuz. Başlangıç düzeyinden ileri düzeye kadar, Avrupa Ortak Dil Kriterleri'nin her düzeyinde ortalama 7-8 kişilik sınıflarda Türkçe dersleri verilmektedir. 2001 yılından beri yabancı dil öğreten OYDEM DİL OKULLARI’nda, Türkçe’yi severek ve eğlenerek öğreneceksiniz.

OYDEM Yabancı Dil Merkezi

OYDEM Yabancı Dil Merkezi, Türkiye Türkçesi öğrenmek isteyen yabancı uyruklular için Milli Eğitim Bakanlığı’nın izniyle kurulan bir Türkçe Öğretim Merkezi’dir.

OYDEM Yabancı Dil Merkezi Türkçe kurslarında dersler, Türkçe’nin yabancı dil olarak öğretilmesinde uzmanlaşmış öğretim görevlileri tarafından sürdürülmektedir. Derslerimizi iletişimsel metot uygulanarak konuşma ağırlıklı olarak işlenmektedir.

OYDEM Yabancı Dil Merkezi’nde Türkçe kurslarına katılan yabancı uyruklular Türkçe Öğretim Merkezi kurslarımıza ön kayıt yaptırarak, kurumumuzdan kendilerine verilen veya gönderilen “Kabul Mektubu” (Acceptance Letter) ile Türkiye Dış Temsilcilikleri’ne başvurarak, “Öğrenim Vizesi” ve Türkiye’ye geldiklerinde kurs süresi boyunca “Oturma İzni” (Residence Permit) alabilmektedirler.

Kursun bitiminde ise, başarılı olan kursiyerler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı “Türkçe Yeterlilik Belgesi” (Türkçe Diploması) almaya hak kazanmaktadırlar.

Program

ÖĞRETİM İZLENCESİ

OYDEM’de Türkçe öğretimi yedi düzeyde gerçekleştirilir ve “basamaklı kur düzeni” adını verdiğimiz bir sistem içerisinde yer alan bu yedi düzey şöyle sıralanır:

1- Temel Türkçe 1
2- Temel Türkçe 2
3- Orta Türkçe 1
4- Orta Türkçe 2
5- Yüksek Türkçe 1
6- Yüksek Türkçe 2
7- Yüksek Türkçe 3

Buna göre bir öğrenci bir düzeyi başarıyla bitirdiğinde bir sonraki düzeye devam etme hakkı kazanır. Kurslarımızda TEMEL, ORTA ve YÜKSEK düzeyleri bitiren öğrencilerimiz Millî Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanan sertifikalarını alırlar.

Temel Türkçe-1

Bu düzeyi bitiren öğrencimiz üç temel zamanı (Geçmiş zaman, Şimdiki Zaman ve Gelecek Zaman) öğrenir ve rahatlıkla kullanabilir; ayrıca günlük basit konuşmaları zorlanmadan yapabilir, basit soru sorabilir ve sorulara cevap verebilir.

Temel Türkçe-2

Bu düzey sonunda öğrencilerimiz, günlük konuşmalarda çok daha akıcı konuşabilirler. Bazı karmaşık yapıları kullanabilir ve bu yapılarla sorular sorabilirler ve bu tip sorulara cevap verebilirler.

Orta Türkçe-1

Bu düzeyden sonra öğrencilerimiz günlük konuşmalarda son derece akıcıdırlar. Bunun yanında daha zor ve karmaşık konularda konuşabilirler, yazabilirler. Sözlük yardımıyla gazete okuyabilirler.

Orta Türkçe-2

Bu düzeyi bitiren öğrencilerimiz, Türkçedeki birçok karmaşık yapıyı öğrenir ve bu yapıları kullanmaya başlar. Bu kurda, derslerde küçük gazete haberleri incelenir. Öğrenci zor konularda da oldukça rahat bir şekilde konuşabilir, tartışabilir.

Yüksek Türkçe-1

Bu düzeyde öğrencilerimiz Türkçedeki bütün zamanları öğrenirler ve kullanmaya başlarlar. Her öğrenci en az bir kez evde hazırladığı bir konuyu sınıfta öğretmen gibi sunar. Bu kurda konuları daha zor olan gazete ve dergi metinleri derste incelenir. Bu metinlerdeki konular hakkında tartışılır. Kur sonunda öğrencinin konuşması her bakımdan oldukça akıcı ve ileri bir seviyeye gelir.

Yüksek Türkçe-2

Bu düzeyi bitiren öğrencilerimiz her türlü konuda son derece akıcı konuşabilir. Yine her türlü konuda fikir ve düşüncelerini kompozisyon kuralları çerçevesinde yazabilirler. Bu kurda gazete ve dergilerden alınan haber ve makalelerin yanı sıra, kısa hikayeler de işlenir.

Yüksek Türkçe -3

Bu düzeyde öğrencilerin en üst düzeyde akıcı konuşma ve yazma becerilerini kazanmalarına yönelik bir program izlenmektedir. Bu düzeye katılan öğrencinin Türk dilini yazılı-sözlü olarak kullanma becerileri hem geniş, hem de derin bir biçimde geliştirilir ve Türkçe’nin kullanımıyla ilgili incelikleri öğretilir. Derslerde konuşma ve tartışmalar da yer alır. Kur sonunda yapılan sınavı başaran öğrencilerimiz Millî Eğitim Bakanlığı onaylı diplomalarını alırlar. Diploma almaya hak kazanan öğrencilerimiz Türkiye’de bir üniversite kazandıklarında, Türkçe Hazırlık Sınıfı’ndan muaf olurlar.

ÖĞRETİM KADROSU

Öğretmenlerimizin tamamı Türk Dilbilimi, Türk Dili ve Edebiyatı veya İngilizce Öğretmenliği Bölümleri mezunudur. Ayrıca öğretmenlerimizin çoğu Türkçe’nin Yabancı Dil Olarak Öğretimi alanında master yapmıştır. Tecrübeli öğretim  kadromuz uzun yıllara dayanan deneyimiyle Türkiye’de ve dünyada Türkçe’nin Yabancı Dil Olarak Öğretimi konusunda söz sahibidir. Öğretmenlerimiz ileri düzeyde İngilizce bilmektedirler.

Why OYDEM Language Center?

  • Excellent, enthusiastic teachers
  • Great prices: including free internet
  • Central location
  • Tea, coffee and water are offered free of charge
  • Friendly atmosphere & real Turkish neighborhood
  • Helpful and friendly administrative staff
  • Maximum 9 students per class (average 4-6 students in low and mid season)

 

ÖĞRENCİ GÖRÜŞLERİ

Kendimi çok rahat hissettiğim, konuşmaktan korkmadığım ilgi dolu hocaların yer aldığı bir kurum. İyi ki buradayız.

Emre SÜNER - Berkan OTÇU

İngilizce konuşmaya çalışırken çekinmediğim bir yer buldum. Burası bir harika dostum !

Büşra ALTINOYMAK - İREM KARAŞEN

İhracat ile ilgili bir firmada satış sorumlusu olarak çalışmaktayım.Heyecanımı yenmek için Konuşma Sınıfında eğitim alıyorum.

Hatice YAZICI

OYDEM is the best, forget about the rest!

Ceren SERT

OYDEM'e İngilizce Konuşma Kulübü ve İspanyolca kursu için geliyorum. Verilen eğitimden ve bütün çalışanların güler-yüzlülüğünden çok memnunum.OYDEM her dilde farkını ortaya koyuyor.

Bilge AYDİLEK

İspanyolca'yı hiç bilmiyor olmama rağmen temelden eğitime başladığım günden beri eğitmenlerim ve OYDEM ailesi sayesinde hem öğreniyorum hem de eğleniyorum

Gülistan YEŞİLYAYLA

OYDEM Facebook